Téma jarní očisty je každoročně velmi populární. S prvními slunečními paprsky, i když sníh ještě neroztál máme potřebu naše tělo vyčistit.
Pravděpodobně máme v genech od našich předků základní a silnou informaci o pravidelné jarní očistě. Podvědomě každý z nás s jarním sluníčkem a prvními jarními květy přemýšlíme, jak naše tělo zbavit toxinů tak, abychom se lépe cítili a byli dobře připraveni na příchod jara a léta. Může nás k tomu vést i snaha zlepšit si zdraví nebo zhubnout abychom se líbili svým protějškům, jelikož jarní období přeje lásce.
Kde jsou historické kořeny?
Potřeba pravidelných jarních očist pravděpodobně také vychází z pravidelných velikonočních půstů, které naši předkové drželi již zhruba od 5 století. Tehdy se v Římě prosadil čtyřicetidenní půst na památku 40denního postu Páně a jeho začátek se stanovil na 1. postní neděli.
Jak půst probíhá?
Většina z nás není věřící v pravém slova smyslu, takže nedodržujeme půst ve smyslu církevním. Nicméně poučit se z něj a dokázat přenést některé jeho prvky do svého každodenního běžného života prospěje každému.
Půst je vlastně zdrženlivost v jídle. Samozřejmě existují úplné půsty, kdy se jídlo nekonzumuje vůbec několik dní. Ty však mají svá přesná pravidla. Pokud se jimi neřídíme, tak takový tip půstu nám může spíše uškodit než udělat dobře.
Proto je lepší, i s ohledem na organismus, který bývá po zimě vyčerpaný, zařadit běžný půst, tedy omezení některých potravin a zařazení několikahodinové „hladovění“. To znamená nepřijímat stravu 12 nebo 18 hodin. Ideální je si nastavit, že poslední jídlo budu mít v šest hodin večer a další pak až v šest ráno, lépe však až v poledne následující den. Příští den ráno a dopoledne mohu pít, případně si vzít malý kousek ovoce pro rychlou energii.
Co bychom v rámci jarního půstu neměli konzumovat?
- Maso teplokrevných zvířat. Můžeme tedy ryby
- Uzeniny a výrobky z masa
- Alkohol
- Zříci se všech laskomin typu zákusků, dortů, buchet…
- Pečivo jíst pouze upečené z 100% žitné celozrnné mouky, ideálně kváskové
- Omezit mléčné výrobky ( z kravského mléka)
Co nám v jarním čase prospívá?
- Luštěniny a obiloviny s velkým obsahem přirozené vlákniny
- Kysaná zelenina tzv. pickles
- Čerstvá zelenina, nejlépe zeleno listé saláty typu rukola, polníček
- Čerstvé výhonky a klíčky
- První lístečky bylin, které venku raší a my je můžeme konzumovat přímo
- Menší porce jídel
- Celkově jednodušší jídlo
- Pít přírodní vodu nebo vodu z pramenů
Byliny účinně pomáhají
Samozřejmě, že pouze držet půst nám k jarní očistě úplně nepomůže. Potřebujeme zařadit vhodné byliny, které dokáží detoxikovat naše játra, žlučník a krev. Také potřebujeme podpořit naše ledviny, aby dokázaly toxické látky správně vyloučit stejně jako naše střeva.
Takovými bylinami jsou sedmikráska, kopřiva, bršlice, violka, pupeny břízy nebo březová míza, pampeliška, jitrocel.
V rámci jarní očisty je vhodné zařadit i tzv. zelené potraviny. To je třeba chlorella, spirulina, mladý ječmen. Ty obsahují celou řadu přirozených vitamínů a minerálů, ale zejména látek, které dokáží regenerovat naše buňky a zároveň nám dodat energii.
Kombinace zelených potravin s kvalitními probiotiky je skvělá pro jarní období i na odstranění jarní únavy.
A co dál?
Jarní očista by měla být komplexní. Měla by obsahovat celkovou úpravu našeho životního stylu co se týká stravy a bylin, ale také pohybu. Pravidelným pohybem pomáháme našemu tělu vyloučit toxické látky a rozhýbat náš lymfatický systém. Ideálním pohybem je rychlá chůze, jóga či tanec.
Zařaďme v tomto období do svého denního programu pravidelnou krátkou meditaci – uvolnění, kdy se budeme soustředit jen na svůj dech, uvolníme celé své tělo, zklidníme mozek -mysl. Stačí deset minut denně!
Lehká jarní očista
čaj Čistící + tinktura z pupenů Kopřiva
Silnější jarní očista, která je vhodná i proti jarní únavě a přirozeně se při ní zhubne
Čaj Odkyselení organismu + tinktura z pupenů Bříza
Jarní očista zaměřená na žlučník
Čaj Čistý žlučník + tinktura Pampeliška + Karlovarská sůl – pijeme jí jako minerálku dle návodu v příbalovém letáku.
Karlovarská sůl pochází z léčebných pramenů z Karlových Varů. Upravuje trávení, čistí játra a žlučník. Udělejte si lázeňskou kůru doma!
Teď již víte jak na jarní očistu. Tak neváhejte! Jaro ťuká na dveře.